
“Prema novom svjetlu”: Virtualna izložba zagrebačkih umjetnika o čudnoj 2020. godini
Članovi HDLU Zagreb dali su svoje viđenje 2020. godine, a pandemija, distanca i maske pokazali su se kao okosnica njihovih radova skupljenih u veliku virtualnu izložbu.
”Prema novom svjetlu” predstavlja zadnju ovogodišnju, 16. po redu skupnu virtualnu izložbu na portalu Zagrebački likovni umjetnici u organizaciji HDLU Zagreb, na kojoj je 48 autora/ica predstavilo svoja recentna djela, nastala u 2020. godini. “Željeli smo pokazati kakve misli, želje, strepnje, ali i nade su nas zaokupljale kroz čitavu ovu godinu, u kojoj je nepoznata bolest preispitivala granice naše izdržljivosti, tjerajući nas u izolaciju, u kojoj smo pronalazili utočište u kreativnom radu, kroz naše virtualne izložbe djeleći svoja likovna djela pred publikom na internetu i društvenim mrežama i usvajajući tako jedan novi način prezentacije kulturnih i umjetničkih sadržaja u javnom prostoru”, poručuju iz HDLU Zagreb.
Virtualnu izložbu “Prema novom svjetlu” možete pogledati ovdje
“Mnogi slikari i fotografi kroz svoja djela istraživali su svoje unutarnje svjetove, rapsodije boja u prirodi kroz koje su se prelamala njihova emocionalna i duhovna stanja, samotne pejzaže gradova, posebno i u Zagrebu nakon potresa, energiju koja je pulsirala u njima upijajući doživljaje iz vanjskog svijeta i tražeći način da se manifestira prema tom istom svijetu sa individualno transformiranim utiscima i spoznajama. Pitanje koje se cijelo vrijeme probijalo bilo je – što ostaje u nama kada se naruši uobičajeni tijek života na kojega smo navikli, prema čemu tada upiremo svoj pogled, koje zaboravljene stvari ponovo otkrivamo, u čemu tražimo nadu, iscjeljenje, snagu koja nas uvijek iznova obnavlja, donoseći osjećaj strasti i budnosti…..u čemu pronalazimo smisao i čvrsto uporište u nemirnim vremenima, novu viziju koja nas usmjerava?”, piše u uvodonom tekstu izložbe Krešimira Gojanović.
“Okupili smo veliki broj domaćih likovnih stvaralaca, ne samo iz udruge HDLU Zagreb, nego i iz drugih hrvatskih strukovnih umjetničkih udruga koje smo zvali na suradnju, a posebno nas veseli što su se na našim virtualnim izložbama uključivali i neki autori iz drugih država u našem okruženju – Bosne i Hercegovine, Slovenije, Makedonije, Crne Gore, Srbije…, te se nadamo da ćemo te suradnje razvijati i ubuduće. Sjajno smo surađivali i sa našim prijateljima iz Hrvatskog društva karikaturista koji su nam kroz čitavu ovu godinu slali svoja djela, komentirajući pandemiju, odgovor ljudi na nju, neke naše lokalne ‘moćnike’ i svakodnevicu u kojoj smo živjeli sa svim njezinim smiješnim stranama, koje su se ipak uočavale usprkos težini situacije. Tako je i humor bio svojevrsni lijek, koji je povezivao i ohrabrivao ljude, te nas nagonio i da stvari sagledavamo iz drugačijih, manje uobičajenih, ali potencijalno perspektivnijih i optimističnijih kuteva”, ističe Gojanović.
“Pandemija nam je puno toga uskratila, ali su se otvorila i neka nova vrata, u vrijeme oko zimskog solsticija kada duge noći i prekratski dani prekrivaju svijet tamom, u trenucima introspektivnog sažimanja svega onog što smo prošli kroz ovu godinu, polako se probija svijest da smo još tu, živimo bolje poznavajući sebe u svojim slabostima, ali i novoj snazi koja se otkrila u krizi, sposobnosti povezivanja i kreativnih rješenja koja ljudski um mora iznjedriti svaki put kada se suočava sa nečim do tada nepoznatim”, zaključuje.