Dan Brown, autor Da Vincijeva koda i najuspješniji pisac s liste bestselera New York Timesa, svom je jedinstvenom umjetničkom životopisu dodao još jedno postignuće – skladao je orkestralnu glazbu “Divlje simfonije”, svoje nove dječje slikovnice koja će u originalnom izdanju biti objavljena 1. rujna 2020. u ediciji Rodale Kids izdavačke kuće Random House Children’s Books, a na hrvatskom jeziku u izdanju V.B.Z.-a.
Koncerti su zakazani u više od dvadeset zemalja širom svijeta, a svjetska praizvedba bit će održana upravo u Zagrebu, gdje je i nastala snimka “Divlje simfonije”. Koncert u Zagrebu bit će održan 10. listopada 2020. u dvorani Vatroslava Lisinskog uz sudjelovanje orkestra Zagrebačke filharmonije.
“Činilo se više nego prikladnim predstaviti Danovo djelo upravo tamo gdje je ovjekovječeno i na studijskoj snimci“, rekao je Bob Lord, glazbeni producent projekta i generalni direktor tvrtke PARMA Recordings kojoj je bila povjerena produkcija svih glazbenih elemenata ovog jedinstvenog multimedijskog pothvata. Skladbu Zagrebački festivalski orkestar je pod ravnanjem maestra Mirana Vaupotića, koji će dirigirati i na svjetskoj praizvedbi u Lisinskom, snimio Zagrebački festivalski orkestar u dvorani i studiju “Blagoje Bersa” Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.
Za mjesto održavanja američke premijere svoje nove simfonijske suite Brown je odabrao Music Hall u Portsmouthu. Simfonijski orkestar Portsmoutha odsvirat će Brownov klasično-glazbeni prvijenac 15. studenog 2020. Zarada od prodaje ulaznica namijenjena je koncertnoj dvorani i orkestru te neprofitnim umjetničkim organizacijama Portsmoutha, rodnoga grada Dana Browna.
“Music Hall je na sličan način već bio poslužio kao dvorana za premijere filmova Anđeli i demoni i Inferno pa sam pomislio da bi bilo lijepo i američku praizvedbu ovog novog glazbenog projekta organizirati s dobrotvornom svrhom za moju lokalnu zajednicu”, rekao je autor.
Dan Brown čitav se život bavi glazbom i skladanjem. Još u ranoj dobi nadahnule su ga klasične skladbe kao što su Peća i vuk i Karneval životinja, a glazbu oduvijek smatra samim središtem svog umjetničkog života. “Odrastao sam s klasičnom glazbom. Moji su roditelji oboje bili glazbenici koji su odlučili da se u našem domu neće gledati televizija, pa sam ja umjesto toga svirao klavir, pjevao u zborovima i odlazio na koncerte. Glazba je meni kao dječaku predstavljala tajno utočište i pomogla je potaknuti moju maštu i kreativnost”, ispričao je Dan Brown.
“Ne mislim da mi je svaka zlatna”: Remi o životu, novom albumu i prvoj zbirci poezije
Divlja simfonija, Brownovo prvo djelo za orkestar, sadrži dvadeset i jedan glazbeni portret koji crpi inspiraciju u životinjskom kraljevstvu. “Nadam se da će moja Divlja simfonija priuštiti zabavu i novu priliku obiteljima, roditeljima, djeci i ljudima svih dobnih skupina da se ponovo povežu s čarobnim iskustvom klasične glazbe u koncertnim dvoranama ili u svojim domovima. Vjerujem da će publici biti jednako zabavno slušati ovu glazbu kao što je meni bilo skladati je”, najavljuje autor.
[…] kao dječaku predstavljala tajno utočište i pomogla je potaknuti moju maštu i kreativnost”, ispričao je Dan […]